digitalfabrika

Çoklu-iş Nasıl Etkiliyor? [İnfografik]

İnsanların sadece %2’si çoklu-işi başarılı bir şekilde yerine getirebiliyor.

Çoklu-iş, aynı anda farklı işleri bir arada yapmayı ifade etmektedir. Çoklu-işte başarılı olduğunuz için kendinizle gurur duyuyor musunuz? Belki yapacaklar listenizi nasıl ele aldığınıza dikkatlice bir bakmanız gerekir.

Günü tamamlamamıza yardımcı olan çok sayıda küçük alet ve uygulama olmasına rağmen; araştırma, sadece %2’nin etkin bir şekilde pek çok aygıt ve uygulamayı bir arada kullanabildiğini ortaya koyuyor. Kalan %98? Aslında onlar farkında olmadan kendi verimliliklerini azaltıyorlar.

İnfografik, ne sıklıkla çoklugörev ve asıl dikkat dağıtıcı şeyleri birbirine karıştırdığımızı ayrıntılı olarak anlatmaktadır.

Örneğin; iş için bilgisayar kullanan çalışanlar ortalama her 10.5 dakikada bir dikkatleri dağılmaktadır. Sınıfa bilgisayar getiren öğrencilerin %62’si, bilgisayarla ilgisi olmayan bir derste internette gezinmektedir. Peki ya bir randevudayken emaillerini kontrol eden ya da mobil internet tarayıcısı kullanan %67? İnsanların %89’u iş yerinde, %45’i sinemada akıllı telefonlarını kullanır.

Harvard Business Review’e göre; birden fazla şeye odaklanmak verimliliğinizi %40, IQ’nuzu 10 puan düşürür.

İnfografiği inceleyerek daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Posted in Genel

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>